Eurotech Apollo MTHB94 Executive Chair - Cordovan Seat Color - Fabric Seat Material - 5-star Base - Canyon Cordovan - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Apollo MTHB94 Executive Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 22" |
| Height | 46" |
| Features | Breathable ~ Synchro Tilt ~ Backrest ~ Comfortable ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension ~ Back Height Adjustment |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
Apollo High Back Chair with Ratchet Back combines value, comfort, adjustability and quality to give you a comfortable seating option with a breathable, mesh back. Tilt tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Synchro-tilt allows the back to recline in a preset ratio to the seat. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Fabric-upholstered, waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort through prolonged periods. Arms are both width-adjustable and height-adjustable for proper ergonomic positioning. 2.8" ratchet-back, height adjustment allows the backrest to easily adjust up or down relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: EUTMM950088Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950087Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950086Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950085Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950084Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950066Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950064Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950051Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950050Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950049Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950048Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950047Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950045Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950044Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950043Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950041Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950004Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950003Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950002Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950001Out of Stock
-
Product Code: EUTFM408032Out of Stock
-
Product Code: LLR632108 Stock Available
