Eurotech 4x4 XL FM4080 High Back - Periwinkle Seat Color - Fabric Seat Material - Periwinkle Back Color - Fabric Back Material - 5-star Base - Insight Periwinkle Blue - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Seat Feature | Upholstered ~ Angle Adjustment ~ Height Adjustment |
| Product Name | 4x4 XL FM4080 High Back |
| Width | 29" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 26" |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Features | Comfortable ~ Tilt Tension ~ Tension Control ~ Tilt Lock ~ Back Angle Adjustment ~ Back Height Adjustment |
| Height | 47" |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
4x4xl High Back Task Chair is an economical chair that provides all-day comfort with its contoured cushions and ergonomic features. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Center tilt with adjustable tension gives you the ability to rock. Back-angle adjustment sets the back angle for personalized comfort in a reclined position. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Forward seat tilt changes the angle of the seat to enable proper ergonomic posture while using a computer keyboard. Arm-height adjustment lets you to move the arms up or down for proper ergonomic positioning. Ratchet-back height adjustment allows the backrest to easily adjust relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Fabric-upholstered chair adds soft comfort to any space.
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: EUTMM950067Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950063Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950042Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950035Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950034Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950033Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950032Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950031Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950030Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950029Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950028Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950026Out of Stock
-
Product Code: EUTFM408032Out of Stock
-
Product Code: LLR84565Out of Stock
