- Upholstered with ultra soft, durable and breathable White CaressoftPlus™ upholstery
- Executive mid back styling
- Metal chrome plated arms topped with hard arm pads
- Heavy duty 2 paddle spring tilt mechanism with infinite lock
- Pneumatic gas lift seat height adjustment
- Large 27" chrome base for greater stability
- Upright locking position
- Adjustable tilt tension control
- Hooded double wheel casters
Boss CaressoftPlus? Executive Mid-Back Chair - White Seat Color - Vinyl Seat Material - White Back Color - Vinyl Back Material - Chrome Frame Color - Mid Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | CaressoftPlus? Executive Mid-Back Chair |
| Width | 27" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 27" |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Features | Gas Lift ~ Upright Locking ~ Comfortable ~ Spring Tilt Mechanism ~ Breathable ~ Heavy Duty ~ Tilt Tension ~ Durable ~ Easy Clean ~ Sturdy ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Padded Arm |
| Height | 41" |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Executive chair with a mid back features CaressoftPlus upholstery to give you an ultra-soft seat that's both breathable and durable. This trademarked vinyl looks and feels like leather yet cleans easily with just a damp cloth. Fixed, padded arms are ergonomically designed to provide extreme comfort through extended use. Pneumatic gas lift allows easy seat-height adjustments to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Spring-tilt mechanism allows you to change the angle of the entire seat relative to the floor and to transfer some of your upper body weight to the backrest of the chair. The 27" chrome base offers extra stability to the chair by spreading the load over a larger surface area to help prevent tipping. Hooded, double-wheel casters slide smoothly on floors to make it easy to move and shift directions. Executive chair supports up to 275 lb.
Also Consider
-
Product Code: LLR63271Out of Stock
-
Product Code: LLR6327032 Stock Available
-
Product Code: LLR8624528 Stock Available
-
Product Code: LLR86240Out of Stock
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP3 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4115Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4114Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4113Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4112Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Out of Stock
-
Product Code: BOPB8871BKOut of Stock
-
Product Code: BOPB9479GYOut of Stock
-
Product Code: BSXVL601VA102 Stock Available
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock
Alternative Products
-
Product Code: LLR6201013 Stock Available
-
Product Code: LLR620404 Stock Available
-
Product Code: EUTMTHB94106Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94105Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94103Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94102Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94101Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94077Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94076Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94075Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94073Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94071Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94069Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94010Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94008Out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB94007Out of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
