Lorell Executive Mesh High-back Swivel Chair - Canyon Fern Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - High Back - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Name | Executive Mesh High-back Swivel Chair |
| Width | 28.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 28.5" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 45" |
| Features | Tilt Tension |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive High-back Swivel Chair cradles you during a hard day at work. Ergonomic mesh back supports the natural curvature of your back for less strain during work at the computer or meetings at your desk. Synchronized control tilt reclines the back at a 2-to-1 ratio to the seat angle so you can find the perfect position and relax. Adjust the seat at the depth you need with the seat-glide mechanism. It allows the cushioned, upholstered seat to travel forward, back and lock into your preferred position. Arms with polyurethane padding adjust in height and width. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 18" to 21-1/2" , 360-degree swivel and tilt tension. Five-star nylon base is equipped with smooth-rolling casters for easily moving the chair where needed. Weight capacity is 275 lb. High-back chair meets the CA117 fire-retardant standard.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: LLR8624546 Stock Available
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Out of Stock
-
Product Code: BOPB8871BK1 Stock Available
-
Product Code: BSXVL601VA105 Stock Available
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock