- Tilt Tension Control
- Center-Tilt
- Tilt Lock
- Back Angle Adjustment
- Seat Height Adjustment
- Waterfall Seat
- Forward Seat Tilt
- Width Adjustable Arms
- Arm Height Adjustment
- Seat Angle Adjustment
Eurotech 4x4xl High Back Task Chair - Ocean Seat Color - Vinyl Seat Material - Ocean Back Color - Vinyl Back Material - High Back - 5-star Base - Dillon Ocean - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Contoured ~ Cushioned ~ Ergonomic ~ Angle Adjustment |
| Product Name | 4x4xl High Back Task Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 21" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Features | Tilt Lock ~ Ratchet Back ~ Comfortable ~ Arm Height Adjustment ~ Tilt Tension ~ Tension Control ~ Back Height Adjustment ~ Back Angle Adjustment |
| Height | 40" |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
4x4xl High Back Task Chair is an economical chair that provides all-day comfort with its contoured cushions and ergonomic features. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Center tilt with adjustable tension gives you the ability to rock. Back-angle adjustment sets the back angle for personalized comfort in a reclined position. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Forward seat tilt changes the angle of the seat to enable proper ergonomic posture while using a computer keyboard. Arm-height adjustment lets you to move the arms up or down for proper ergonomic positioning. Ratchet-back height adjustment allows the backrest to easily adjust relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Dillon vinyl-upholstered chair adds soft comfort to any space.
Also Consider
-
Product Code: LLR63271Out of Stock
-
Product Code: LLR6327032 Stock Available
-
Product Code: LLR8624528 Stock Available
-
Product Code: LLR86240Out of Stock
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP3 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4115Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4114Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4113Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4112Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8S111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Out of Stock
-
Product Code: BOPB8871BKOut of Stock
-
Product Code: BOPB9479GYOut of Stock
-
Product Code: BSXVL601VA102 Stock Available
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock
