40% Off
‹ Prev
Next ›
Boss Hinged Arm Executive Chair With Synchro-Tilt, Grey - Gray Seat Color - Vinyl Seat Material - Gray Back Color - Vinyl Back Material - Silver Frame Color - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Ships in 3-5 Business Days
Out of Stock
- Upholstered in Grey CaressoftPlus™
- Hinged arms with padded arm rests
- 2 to 1 synchro-tilt mechanism withAdjustable tilt tension control
- Seat tilt allows the seat to lock in any position throughout the tilt range
- Pneumatic gas lift seat height adjustment
- 27" nylon base with black end caps
- Hooded double wheel casters
$318.00
LIST: $530.00
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Hinged Arm Executive Chair With Synchro-Tilt, Grey |
| Width | 27" |
| Depth | 29" |
| Country of Origin | China |
| Height | 44" |
| Features | Durable ~ Pivot ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Synchro Tilt ~ Tilt Tension ~ Gas Lift ~ Upright Locking ~ Comfortable |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Executive Chair with hinged arms is beautifully upholstered in Caressoft for the kind of comfort and durability required for a long day at the office. It features a designer, stitched back cushion and pivoting hinge arms that allow the seat and back to move independently in tandem with the two-to-one synchro-tilt mechanism and adjustable tilt tension control. Seat tilt locks in any position within the tilt range for a truly personalized seating experience.
Also Consider
-
Product Code: LLR63271Out of Stock
-
Product Code: LLR632703 Stock Available
-
Product Code: LLR8624546 Stock Available
-
Product Code: LLR8624013 Stock Available
-
Product Code: HONCEUY0PW40SLP4 Stock Available
-
Product Code: NTF1780M1A4116Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4115Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4114Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4113Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4112Out of Stock
-
Product Code: NTF1780M1A4111Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B116Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B115Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B114Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B113Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B112Out of Stock
-
Product Code: NTF1580Y2A8B111Out of Stock
-
Product Code: BOPB8871BK1 Stock Available
-
Product Code: BOPB9479GYOut of Stock
-
Product Code: BVM7551EOut of Stock
-
Product Code: BVM7550EOut of Stock
-
Product Code: BVM7501DOut of Stock
-
Product Code: BVM7501BLKOut of Stock
-
Product Code: BVM7500DOut of Stock
-
Product Code: BVM7500BLKOut of Stock
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews