18% Off
‹ Prev
Next ›
Arch Clipboard, 2" Capacity, Holds 8 1/2"w X 12"h, Brown
35 Stock Available
- Locking arch rings are 2.75" apart and hold up to 2.5" of paper.
- Made from hardboard.
- Built-in hanging hole.
- Made from recycled and/or recovered materials .
$17.15
LIST: $21.00
Product Details
General Information
| Board Material | Hardboard |
| Product Color | Brown |
| Sheet Standard | Letter |
| Recycled Content | 100% |
| Sheet Size | 9" Width x 15" Length |
| Width | 9" |
| Product Name | Lock-O-Matic Dual Arch Ring Archboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 2.50" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Features | Dual Sided |
| Length | 14.5" |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Description
Archboard features unique Lock-O-Matic dual arch rings and 1/8" brown hardboard. Locking feature on rings prevents the mechanism from being opened accidentally. Surface has a smooth finish on the front and back. Archboard holds letter-size and A4-size papers and offers a 2.5" capacity.
Also Consider
-
Product Code: SKU-3045424177 Stock Available
-
Product Code: SKU-3045422272 Stock Available
-
Product Code: UNV403062173 Stock Available
-
Product Code: SKU-3045416Out of Stock
-
Product Code: SKU-3045415Out of Stock
-
Product Code: UNV4030221 Stock Available
-
Product Code: SAU2354016 Stock Available
-
Product Code: SAU2254027 Stock Available
-
Product Code: SAU21612Out of Stock
-
Product Code: SAU21611Out of Stock
-
Product Code: SAU21610Out of Stock
-
Product Code: SAU21609Out of Stock
-
Product Code: SAU21608Out of Stock
-
Product Code: SAU2260112 Stock Available
-
Product Code: BSN01863192 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154643Out of Stock
-
Product Code: BSN01860288 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX15 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BXOut of Stock
-
Product Code: BSN01860BX23 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154261253 Stock Available
-
Product Code: SKU-31542603057 Stock Available
-
Product Code: BSN49269262 Stock Available
-
Product Code: BSN49266185 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Out of Stock
-
Product Code: SAU2160615 Stock Available
-
Product Code: SAU2160522 Stock Available
-
Product Code: SAU2160421 Stock Available
-
Product Code: SAU2160316 Stock Available
-
Product Code: SAU2160293 Stock Available
-
Product Code: SAU05612181 Stock Available
-
Product Code: OIC8310341 Stock Available
-
Product Code: OIC8306321 Stock Available
-
Product Code: NAT01541321 Stock Available
-
Product Code: NAT015401 Stock Available
-
Product Code: BAU6163412 Stock Available
-
Product Code: SAU21803Out of Stock
-
Product Code: SAU00439Out of Stock
-
Product Code: SKU-300540110 Stock Available
-
Product Code: SKU-3005389849 Stock Available
-
Product Code: SKU-300525833 Stock Available
-
Product Code: BAU6163292 Stock Available
-
Product Code: OIC8301614 Stock Available
-
Product Code: SKU-299534991 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: OIC83159Out of Stock
-
Product Code: OIC831566 Stock Available
-
Product Code: SAU0571362 Stock Available
-
Product Code: SKU-3007801169 Stock Available
-
Product Code: SKU-3005392119 Stock Available
-
Product Code: SKU-300539068 Stock Available
-
Product Code: OIC8321950 Stock Available
Reviews
No Reviews