‹ Prev
Next ›
Recycled Plastic Clipboards, 1" Capacity, Holds 8 1/2w X 12h, Pink
Out of Stock
- High-capacity clip securely holds up to a 1" stack of paper.
- Fits letter/A4 sized documents.
- Made from durable plastic with ruler edges.
- Built-in hang hole.
- Sleek design is perfect for nurses, teachers, and modern office professionals.
$11.19
Product Details
General Information
| Board Material | Plastic |
| Product Color | Pink |
| Recycled Content | 96% |
| Sheet Size | 8 19/64" Width x 11 45/64" Length |
| Product Name | Recycled 1" Capacity Plastic Clipboard |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 1" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Description
Color-code your life and work by using the Recycled Plastic Clipboard with high-capacity clip. Bright-colored, slim clipboard is made from a high percentage of recycled polystyrene. Use this clipboard as a visual aide and color-code by department or task in any environment, such as medical, sports teams or classrooms. This clipboard features a strong, high-capacity clip that securely holds 1" of letter-size and A4-size paper. Hang it neatly on the wall using the built-in hanging hole.
Also Consider
-
Product Code: SAU2354016 Stock Available
-
Product Code: SAU2254027 Stock Available
-
Product Code: SAU23519Out of Stock
-
Product Code: SKU-3154651478 Stock Available
-
Product Code: SKU-315465056 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154649146 Stock Available
-
Product Code: SKU-315464857 Stock Available
-
Product Code: SKU-315464747 Stock Available
-
Product Code: BSN01870BD78 Stock Available
-
Product Code: SKU-31542729 Stock Available
-
Product Code: SKU-315427124 Stock Available
-
Product Code: BSN01867BD8 Stock Available
-
Product Code: BSN01866BD7 Stock Available
-
Product Code: SAU215671 Stock Available
-
Product Code: SAU2156541 Stock Available
-
Product Code: SAU1201717 Stock Available
-
Product Code: SAU0571235 Stock Available
-
Product Code: OIC8310057 Stock Available
-
Product Code: BSN28554474 Stock Available
-
Product Code: SAU2251953 Stock Available
-
Product Code: SAU22517168 Stock Available
-
Product Code: SAU0571362 Stock Available
-
Product Code: SKU-3007801169 Stock Available
-
Product Code: SKU-30078001027 Stock Available
-
Product Code: SKU-300754678 Stock Available
-
Product Code: SKU-300540110 Stock Available
-
Product Code: SKU-3005392119 Stock Available
-
Product Code: SKU-3005391734 Stock Available
-
Product Code: SKU-300525833 Stock Available
-
Product Code: BAUTA161132 Stock Available
-
Product Code: BAU6162492 Stock Available
-
Product Code: OIC8321950 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews