26% Off
‹ Prev
Next ›
#107 (7" x 5/8") Sterling Rubber Bands, 1 lb. Box
7 Stock Available
- Excellent count per pound value
- Soft but sturdy stretch
- Ideal for everyday use
- A handy home and office tool
- Reusable for a variety of purposes
- Made in USA using globally sourced materials
$9.83
LIST: $13.30
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #107 |
| Width | 0.6" |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Product Line | Sterling |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Country of Origin | United States |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 107 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3053022Out of Stock
-
Product Code: SKU-303108451 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310813851 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031080Out of Stock
-
Product Code: SKU-30310781819 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310771082 Stock Available
-
Product Code: SKU-303107642 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031074408 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031073954 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031072895 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310691952 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031068116 Stock Available
-
Product Code: ALL37338Out of Stock
-
Product Code: ALL37336409 Stock Available
-
Product Code: ALL3719697 Stock Available
-
Product Code: ALL2633931 Stock Available
-
Product Code: ALL26335188 Stock Available
-
Product Code: ALL2632574 Stock Available
-
Product Code: ALL26199142 Stock Available
-
Product Code: ALL25405222 Stock Available
-
Product Code: ALL24335163 Stock Available
-
Product Code: ALL2419533 Stock Available
-
Product Code: ALL2418527 Stock Available
-
Product Code: ALL2416523 Stock Available
-
Product Code: ALL2414539 Stock Available
-
Product Code: SKU-3005362459 Stock Available
-
Product Code: ALL2740565 Stock Available
-
Product Code: ALL26845171 Stock Available
-
Product Code: ALL26645125 Stock Available
-
Product Code: ALL2619512 Stock Available
-
Product Code: ALL24645155 Stock Available
-
Product Code: ALL246259 Stock Available
-
Product Code: ALL2432527 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL2430524 Stock Available
-
Product Code: ALL2408524 Stock Available
-
Product Code: ALL00700576 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews