14% Off
‹ Prev
Next ›
#33 (3 1/2" x 1/8") Advantage Rubber Bands, 1/4 lb. Box
31 Stock Available
- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
$2.60
LIST: $3.02
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Product Line | Advantage |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Office ~ Warehouse ~ Home |
| Country of Origin | United States |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
This No. 33 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699161 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310781819 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310771082 Stock Available
-
Product Code: SKU-303107642 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031074408 Stock Available
-
Product Code: ALL42649209 Stock Available
-
Product Code: ALL37338Out of Stock
-
Product Code: ALL37336409 Stock Available
-
Product Code: ALL37176118 Stock Available
-
Product Code: ALL250757 Stock Available
-
Product Code: ALL2140557 Stock Available
-
Product Code: ALL0200536 Stock Available
-
Product Code: ALL3764633 Stock Available
-
Product Code: ALL2707565 Stock Available
-
Product Code: ALL26845171 Stock Available
-
Product Code: ALL2619512 Stock Available
-
Product Code: ALL2505553 Stock Available
-
Product Code: ALL2064595 Stock Available
-
Product Code: ALL20335187 Stock Available
-
Product Code: ALL0899463 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365654 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365551 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews