26% Off
‹ Prev
Next ›
Non-Latex Rubber Bands, Sz. 33, Orange, 3 1/2 X 1/8, 850 Bands/1/4 -lb BAG
Out of Stock
- Ideal for latex-free environments
- Bright orange color for identification
- Can be sterilized for medical use
- Soft-stretch design for easy use
- Multi-purpose use at home or work
- Made in USA using globally sourced materials
$2.56
LIST: $3.48
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 1 / Bag |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office ~ Industrial Applications ~ Laboratory |
| Country of Origin | United States |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3053022Out of Stock
-
Product Code: ALL00699161 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310781819 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310771082 Stock Available
-
Product Code: SKU-303107642 Stock Available
-
Product Code: SKU-303107563 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031074408 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031073954 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031072895 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031071184 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031067107 Stock Available
-
Product Code: ALL42649209 Stock Available
-
Product Code: ALL2633931 Stock Available
-
Product Code: ALL26199142 Stock Available
-
Product Code: ALL250757 Stock Available
-
Product Code: ALL24335163 Stock Available
-
Product Code: ALL2419533 Stock Available
-
Product Code: ALL2418527 Stock Available
-
Product Code: ALL2416523 Stock Available
-
Product Code: ALL2414539 Stock Available
-
Product Code: ALL2140557 Stock Available
-
Product Code: ALL0200536 Stock Available
-
Product Code: ALL2707565 Stock Available
-
Product Code: ALL2619512 Stock Available
-
Product Code: ALL2432527 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL2430524 Stock Available
-
Product Code: ALL2408524 Stock Available
-
Product Code: ALL2064595 Stock Available
-
Product Code: ALL20335187 Stock Available
-
Product Code: ALL0899463 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365654 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365551 Stock Available
-
Product Code: ACC7215531 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews