‹ Prev
Next ›
X-Treme File Bands, 117b, 7 X 1/8, Lime Green, Approx. 175 Bands/1lb Box
36 Stock Available
- Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer).
- EPDM gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age.
- Ideal for a wide range of applications.
- Recommended for home, office and recreational use.
$16.86
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Lime Green |
| Width | 0.1" |
| Product Name | X-treme Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
| Length | 7" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer). This type of rubber gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age. Each 7" x 1/8" band has built-in longevity and offers a wide range of applications for home, office and recreational use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699161 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310781819 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310771082 Stock Available
-
Product Code: SKU-303107642 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031074408 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031073954 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310691952 Stock Available
-
Product Code: ALL37338Out of Stock
-
Product Code: ALL37336409 Stock Available
-
Product Code: ALL3719697 Stock Available
-
Product Code: ALL37176118 Stock Available
-
Product Code: ALL2633931 Stock Available
-
Product Code: ALL26335188 Stock Available
-
Product Code: ALL2632574 Stock Available
-
Product Code: ALL26199142 Stock Available
-
Product Code: ALL25405222 Stock Available
-
Product Code: ALL24335163 Stock Available
-
Product Code: ALL2419533 Stock Available
-
Product Code: ALL2418527 Stock Available
-
Product Code: ALL2416523 Stock Available
-
Product Code: ALL2414539 Stock Available
-
Product Code: ALL2140557 Stock Available
-
Product Code: ALL2018554 Stock Available
-
Product Code: ALL2016515 Stock Available
-
Product Code: ALL2740565 Stock Available
-
Product Code: ALL2619512 Stock Available
-
Product Code: ALL2432527 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL2430524 Stock Available
-
Product Code: ALL2408524 Stock Available
-
Product Code: ALL20335187 Stock Available
-
Product Code: ALL20169Out of Stock
-
Product Code: ALL00700576 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews