61% Off
‹ Prev
Next ›
Business Source Quality Rubber Bands - Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Sustainable - 200 / Pack - Rubber - Crepe
1952 Stock Available
- StockCode: BSN15729
$5.25
LIST: $13.52
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Crepe |
| Size Standard | #117B |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Quality Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Business Source |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands are designed for everyday use and industrial applications. Bands contain 55 percent rubber and some latex, offering 700 percent stretch. Rubber bands only vary 30 percent after being stretched. Rubber bands are sustainable.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3053022Out of Stock
-
Product Code: ALL00699161 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310781819 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310771082 Stock Available
-
Product Code: SKU-303107642 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031074408 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031073954 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031072895 Stock Available
-
Product Code: ALL37176118 Stock Available
-
Product Code: ALL25405222 Stock Available
-
Product Code: ALL250757 Stock Available
-
Product Code: ALL2140557 Stock Available
-
Product Code: ALL0200536 Stock Available
-
Product Code: SKU-3005362459 Stock Available
-
Product Code: ALL2740565 Stock Available
-
Product Code: ALL2707565 Stock Available
-
Product Code: ALL2619512 Stock Available
-
Product Code: ALL0899463 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365654 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365551 Stock Available
-
Product Code: ALL00700576 Stock Available
-
Product Code: ACC7215531 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews