6% Off
‹ Prev
Next ›
Non-Latex Rubber Bands, Sz. 19, Orange, 3-1/2 X 1/16, 1750 Bands/1lb Box
97 Stock Available
- Made with non-latex synthetic rubber.
- High rubber content.
- Bright orange color for easy identification.
- Excellent band count per pound.
- Soft stretch to prevent carpal tunnel syndrome.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
$12.41
LIST: $13.17
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #19 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 1440 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ Office ~ School |
| Country of Origin | United States |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Non-latex rubber bands are made from synthetic rubber and are recommended for home, school, workplace, government and medical facilities.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699161 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031074408 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031073954 Stock Available
-
Product Code: ALL42649209 Stock Available
-
Product Code: ALL26199142 Stock Available
-
Product Code: ALL250757 Stock Available
-
Product Code: ALL2419533 Stock Available
-
Product Code: ALL2418527 Stock Available
-
Product Code: ALL2416523 Stock Available
-
Product Code: ALL2414539 Stock Available
-
Product Code: ALL2140557 Stock Available
-
Product Code: ALL0200536 Stock Available
-
Product Code: ALL2707565 Stock Available
-
Product Code: ALL2619512 Stock Available
-
Product Code: ALL2408524 Stock Available
-
Product Code: ALL2064595 Stock Available
-
Product Code: ALL20335187 Stock Available
-
Product Code: ALL0899463 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365654 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365551 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews