26% Off
‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands - Size: #16 - 0.9" Length x 0.1" Width - Durable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
23 Stock Available
- Excellent count per pound, making these standard bands a great value for all your needs.
- High percentage of natural-rubber latex.
- Reliable stretch with a moderately firm hold.
- Recommended for general-purpose tasks where fast-application and repeated-use are most important.
$9.83
LIST: $13.30
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #16 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Product Line | Sterling |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Country of Origin | United States |
| Length | 0.9" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 16 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699161 Stock Available
-
Product Code: ALL37338Out of Stock
-
Product Code: ALL37336388 Stock Available
-
Product Code: ALL3719697 Stock Available
-
Product Code: ALL37176118 Stock Available
-
Product Code: ALL25405222 Stock Available
-
Product Code: ALL250757 Stock Available
-
Product Code: ALL2140557 Stock Available
-
Product Code: ALL2018554 Stock Available
-
Product Code: ALL2016515 Stock Available
-
Product Code: ALL3764621 Stock Available
-
Product Code: ALL2740562 Stock Available
-
Product Code: ALL2707565 Stock Available
-
Product Code: ALL26845171 Stock Available
-
Product Code: ALL2505553 Stock Available
-
Product Code: ALL24645154 Stock Available
-
Product Code: ALL246257 Stock Available
-
Product Code: ALL2064587 Stock Available
-
Product Code: ALL20335187 Stock Available
-
Product Code: ALL20169Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews