21% Off
‹ Prev
Next ›
#84 (3 1/2" x 1/2") Advantage Rubber Bands, 1 lb. Box
171 Stock Available
- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
$8.71
LIST: $11.05
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #84 |
| Width | 0.5" |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Product Line | Advantage |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 3.5" |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Office ~ Warehouse ~ Home |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
This No. 84 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-303108451 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310813851 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031080Out of Stock
-
Product Code: SKU-30310781819 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310771082 Stock Available
-
Product Code: SKU-303107642 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031074408 Stock Available
-
Product Code: ALL2633931 Stock Available
-
Product Code: ALL26335188 Stock Available
-
Product Code: ALL2632574 Stock Available
-
Product Code: ALL26199142 Stock Available
-
Product Code: ALL250757 Stock Available
-
Product Code: ALL24335163 Stock Available
-
Product Code: ALL2419533 Stock Available
-
Product Code: ALL2418527 Stock Available
-
Product Code: ALL2416523 Stock Available
-
Product Code: ALL2414539 Stock Available
-
Product Code: ALL2707565 Stock Available
-
Product Code: ALL26645125 Stock Available
-
Product Code: ALL2619512 Stock Available
-
Product Code: ALL24645155 Stock Available
-
Product Code: ALL246259 Stock Available
-
Product Code: ALL2432527 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL2430524 Stock Available
-
Product Code: ALL2408524 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews