6% Off
‹ Prev
Next ›
Non-Latex Rubber Bands, Sz. 64, Orange, 3 1/2 X 1/4, 380 Bands/1lb Box
33 Stock Available
- Made with non-latex synthetic rubber.
- High rubber content.
- Bright orange color for easy identification.
- Excellent band count per pound.
- Soft stretch to prevent carpal tunnel syndrome.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
$12.41
LIST: $13.17
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #64 |
| Width | 0.3" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 380 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 3.5" |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Non-latex rubber bands are made from synthetic rubber and are recommended for home, school, workplace, government and medical facilities.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-30310813851 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031080Out of Stock
-
Product Code: SKU-30310781819 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310771082 Stock Available
-
Product Code: SKU-303107642 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031074408 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031073954 Stock Available
-
Product Code: ALL42649209 Stock Available
-
Product Code: ALL2633931 Stock Available
-
Product Code: ALL26335188 Stock Available
-
Product Code: ALL2632574 Stock Available
-
Product Code: ALL26199142 Stock Available
-
Product Code: ALL24335163 Stock Available
-
Product Code: ALL2419533 Stock Available
-
Product Code: ALL2418527 Stock Available
-
Product Code: ALL2416523 Stock Available
-
Product Code: ALL2414539 Stock Available
-
Product Code: ALL26645125 Stock Available
-
Product Code: ALL2619512 Stock Available
-
Product Code: ALL24645155 Stock Available
-
Product Code: ALL246259 Stock Available
-
Product Code: ALL2432527 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL2430524 Stock Available
-
Product Code: ALL2408524 Stock Available
-
Product Code: ALL2064595 Stock Available
-
Product Code: ALL0899463 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365654 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365551 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews