34% Off
‹ Prev
Next ›
MEMO BOOK,SEWN,RED COVER
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Compact to keep handy in your pocket or bag.
- Flexible pressboard cover for lasting durability.
- Narrow-ruled to maximize the small sheets.
- Center-sewn and tapebound: no wire hassles.
- StockCode: ROA76096CS
$578.20
LIST: $874.17
Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Front Ruling Type | Narrow Ruled |
| Number of Sheets | 72 |
| Packaged Quantity | 144 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Sewn Memo Book |
| Width | 3.8" |
| Height | 0.25" |
| Length | 6.1" |
| Features | Durable Cover ~ Flexible Cover ~ Permanent Bind |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Red |
| Basis Weight | 15 lb |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Memo Book |
Description
Slide this little memo book in and out of your pocket with no hassles. Book is center sewn and tape bound: no wire to hang you up. The paper features narrow-ruled horizontal lines. Covers are made from durable, yet flexible red pressboard. Great for work in the field.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3044924Out of Stock
-
Product Code: OXF45093275 Stock Available
-
Product Code: SKU-299621615 Stock Available
-
Product Code: TOP25095164 Stock Available
-
Product Code: SKU-2996214112 Stock Available
-
Product Code: TOP25093564 Stock Available
-
Product Code: RED311202896 Stock Available
-
Product Code: MEA45644205 Stock Available
-
Product Code: MEA45534292 Stock Available
-
Product Code: RED31220453 Stock Available
-
Product Code: SKU-3015896240 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews