Save 25%
‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial 50-Gallon Square Recycling Container - 50 gal Capacity - Square - Weather Resistant, Easy to Clean, Compact - 34.3" Height x 19.5" Width x 19.5" Depth - Resin - Blue - 4 / Carton
Out of Stock
$938.59
LIST: $1,244.40
Product Details
General Information
| Capacity | 50 gal |
| Product Color | Blue |
| Width | 19.5" |
| Product Name | 50-Gallon Square Recycling Container |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 19.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Height | 34.3" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Perfect for large crowds and high-traffic areas, this square recycling container provides convenient central collection site for multiple workstations or areas. It is clearly labeled with the universal recycling symbol to indicate its purpose. Compact, square profile fits in angled spaces. Easy-to-clean, plastic construction is designed to withstand extreme weather and handling. 50-gallon container is made with post-consumer recycled resin (PCR), exceeding EPA guidelines
Also Consider
-
Product Code: RCP356973BECTOut of Stock
-
Product Code: RCP295773BLUECT37 Stock Available
-
Product Code: RCP263273CT2 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLUCTOut of Stock
-
Product Code: GJO57258CT1 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLU6 Stock Available
-
Product Code: RCP354007BE12 Stock Available
-
Product Code: RCP295673BE2 Stock Available
-
Product Code: SAF9931SSOut of Stock
-
Product Code: SAF9798BL4 Stock Available
-
Product Code: RCP571473BE48 Stock Available
-
Product Code: RCP356973BE1 Stock Available
-
Product Code: RCP295773BLUE476 Stock Available
-
Product Code: RCP295606GN1 Stock Available
-
Product Code: GJO572587 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews