23% Off
‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial 14-gallon Recycling Box - 14 gal Capacity - Rectangular - 14.8" Height x 16" Width x 21" Depth - Polyethylene - Blue - 1 Each
48 Stock Available
- Stackable for convenient use of multiple containers at one time.
- Nestable for easy storage and shipping.
- Inboard handles for easy lifting and carrying, meeting municipality container requirements.
- Made from linear low density polyethylene to withstand harsh weather conditions and prevent cracking, denting, or bowing.
- Texture and design prevent liquid and debris build up for easy cleaning.
$46.24
LIST: $60.27
Product Details
General Information
| Capacity | 14 gal |
| Product Color | Blue |
| Width | 16" |
| Product Name | 14-gallon Recycling Box |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 21" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 14.8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
The Rubbermaid Recycling Bin is made from linear low density polyethylene to withstand harsh weather conditions and prevent cracking, denting, or bowing. This recycle bin is stackable for convenient use of multiple containers at one time and nestable for easy storage. This recycling bin is imprinted with the universal recycling logo for increased waste management compliance.
Also Consider
-
Product Code: RCP356973BECTOut of Stock
-
Product Code: RCP264307BLUCT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263273CT2 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLUCTOut of Stock
-
Product Code: RCP264307BLU8 Stock Available
-
Product Code: GJO57258CT1 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLU6 Stock Available
-
Product Code: RCP354007BE12 Stock Available
-
Product Code: SAF9931SSOut of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews