La-Z-Boy ComfortCore Gel Seat Executive Chair - Black Seat Color - Faux Leather Seat Material - Black Back Color - Faux Leather Back Material - High Back - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | ComfortCore Gel Seat Executive Chair |
| Width | 28.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 32.7" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.lazboy.com |
| Manufacturer | La-Z-Boy, Inc |
| Features | Durable ~ Comfortable ~ Knee Tilt ~ Cushioned Back ~ Resilient ~ Upholstered Back ~ Tilt Lock |
| Height | 48.2" |
Product Information
| Brand | La-Z-Boy |
| Type | Chair |
Description
Executive chair features elegant styling, active lumbar support and premium ComfortCore Gel seat construction. The exclusive technology provides exceptional support with lasting comfort and durability. The special relief core of seat cushion eases pressure behind your knees. Ultra-high resilience core delivers firmer support at the back to prevent sagging. Integrated memory foam conforms to your curves, allowing your body to relax and rejuvenate. Another part of the ComfortCore Gel is the gel-infused memory foam to give your body that extra support where you need it most. Cushioned seat and back are upholstered in durable, commercial-grade faux leather for a professional look. The fixed arms and base are made of durable aluminum. Executive chair also offers knee tilt seat place with four-position lock to enhance your comfort. Weight capacity is 300 lb.
Also Consider
-
Product Code: BOPB7601Out of Stock
-
Product Code: SKU-3155204Out of Stock
-
Product Code: LZB4808121 Stock Available
-
Product Code: LZB480804 Stock Available
-
Product Code: LLR83308Out of Stock
-
Product Code: SKU-3024308Out of Stock
-
Product Code: LLR69516Out of Stock
-
Product Code: LLR5953225 Stock Available
-
Product Code: LLR5949825 Stock Available
-
Product Code: LLR5949711 Stock Available
