<
>
Lorell Big & Tall Executive High-Back Chair With Adjustable Arms - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Out of Stock
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel |
| Product Name | Big & Tall Executive High-Back Chair With Adjustable Arms |
| Width | 31.1" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 20.2" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Comfortable ~ Padded Arm ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Dual Wheel Caster ~ Upholstered Back ~ Durable ~ Reinforced ~ Pivoting Arm ~ Arm Height Adjustment |
| Height | 45.1" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Also Consider
-
Product Code: LLR5943567 Stock Available
-
Product Code: BOPB7601Out of Stock
-
Product Code: LZB4808121 Stock Available
-
Product Code: LZB480804 Stock Available
-
Product Code: LLR83308Out of Stock
-
Product Code: SKU-3024308Out of Stock
-
Product Code: LLR69516Out of Stock
-
Product Code: LLR6012043 Stock Available
-
Product Code: LLR5953225 Stock Available
-
Product Code: LLR5949825 Stock Available
-
Product Code: LLR5949711 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
