‹ Prev
Next ›
Xstamper PERSONAL CONFIDENTIAL Stamp - Message Stamp - "PERSONAL/CONFIDENTIAL" - 0.50" Impression Width - 100000 Impression(s) - Red, Blue - Polymer Polymer - Recycled - 1 Each
Out of Stock
- Attention grabbing two-color printing.
- Consistent cellular inking.
- Spring-action, retractable design.
- High-impact plastic construction.
- Pre-inked.
- StockCode: XST2029
$17.09
Product Details
General Information
| Impression Color | Red ~ Blue |
| Impression | PERSONAL/CONFIDENTIAL |
| Impression Length | 1.62" |
| Impression Type | Message Stamp |
| Impression Width | 0.50" |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Product Name | PERSONAL CONFIDENTIAL Stamp |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Country of Origin | Japan |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stamp & Pad |
Description
PERSONAL/CONFIDENTIAL Title Stamp prints two colors simultaneously and is pre-inked for 100,000 impressions. Each re-inking provides another 100,000 impressions. Patented cellular inking process delivers clean, consistent impressions. Impression size is 1/2" x 1-5/8". Spring-activated, retractable stamping surface keeps work area clean. Pre-inked stamp is made from high-impact polymers for years of trouble-free use and contains a high percentage of recycled material.
Also Consider
-
Product Code: XST182912 Stock Available
-
Product Code: SKU-30431341 Stock Available
-
Product Code: XST136011 Stock Available
-
Product Code: XST12211 Stock Available
-
Product Code: SKU-30431252 Stock Available
-
Product Code: SKU-30431239 Stock Available
-
Product Code: XST11174 Stock Available
-
Product Code: XST10474 Stock Available
-
Product Code: UNV10156Out of Stock
-
Product Code: SKU-3053145Out of Stock
-
Product Code: UNV10049Out of Stock
-
Product Code: COS03560656 Stock Available
-
Product Code: SKU-301392617 Stock Available
-
Product Code: COS03558710 Stock Available
-
Product Code: COS0355852 Stock Available
-
Product Code: COS03558410 Stock Available
-
Product Code: SKU-30139131 Stock Available
-
Product Code: SKU-3013911Out of Stock
-
Product Code: SKU-3013908Out of Stock
-
Product Code: SKU-301390712 Stock Available
-
Product Code: COS03554129 Stock Available
-
Product Code: COS0355386 Stock Available
-
Product Code: COS03553536 Stock Available
-
Product Code: COS03553242 Stock Available
-
Product Code: COS035525Out of Stock
-
Product Code: COS035523Out of Stock
-
Product Code: COS03552113 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews