‹ Prev
Next ›
Xstamper FILE Title Stamp - Message Stamp - "FILE" - 0.50" Impression Width x 1.63" Impression Length - 100000 Impression(s) - Red - Recycled - 1 Each
Out of Stock
- Pre-inked precision stamp.
- Laser-engraved micro-porous rubber plate.
- Retractable frame.
- Durable, re-inkable design.
- Up to 100,000 impressions on a single cartridge.
- StockCode: XST1051
$15.64
Product Details
General Information
| Impression Type | Message Stamp |
| Impression Length | 1.63" |
| Impression Width | 0.50" |
| Impression | FILE |
| Impression Color | Red |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Product Name | FILE Title Stamp |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stamp & Pad |
Description
Red ink FILE Title Stamp is pre-inked for 100,000 impressions and re-inkable for 100,000 more, again and again. Patented cellular inking process delivers clean, consistent impressions. Retractable frame keeps stamp surface away from desktop until ready to use. Impression size is 1/2" x 1-5/8". Pre-inked stamp contains a high percentage of recycled material.
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: XST182912 Stock Available
-
Product Code: SKU-30431341 Stock Available
-
Product Code: XST136011 Stock Available
-
Product Code: XST12211 Stock Available
-
Product Code: SKU-30431252 Stock Available
-
Product Code: SKU-30431239 Stock Available
-
Product Code: XST11174 Stock Available
-
Product Code: XST10474 Stock Available
-
Product Code: COS03560656 Stock Available
-
Product Code: SKU-301392617 Stock Available
-
Product Code: COS03558710 Stock Available
-
Product Code: COS0355852 Stock Available
-
Product Code: COS03558410 Stock Available
-
Product Code: SKU-30139131 Stock Available
-
Product Code: SKU-3013911Out of Stock
-
Product Code: SKU-3013908Out of Stock
-
Product Code: SKU-301390712 Stock Available
-
Product Code: SKU-3013906Out of Stock
-
Product Code: COS03554129 Stock Available
-
Product Code: COS0355386 Stock Available
-
Product Code: COS03553536 Stock Available
-
Product Code: COS03553242 Stock Available
-
Product Code: COS035525Out of Stock
-
Product Code: COS035523Out of Stock
-
Product Code: COS03552113 Stock Available
Reviews
No Reviews