- Delivers the stability and speed that you need for reliable network performance with Fast Ethernet networks
- Connects workstation to wall outlet and patches from hub to distribution panel
- Made to the highest industry standards to ensure high-quality installs and durability
- Snagless to protect RJ45 connector clips from damage
- Molded PVC strain relief prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, reducing the risk of cable damage and decreasing network performance
<
>
StarTech.com 10ft Gray Snagless Cat5e UTP Patch Cable - 10 ft Category 5e Network Cable - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gray - 1 Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Product Color | Gray |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable length | 3.05 m |
| Product colour | Grey |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 24 mm |
| Package weight | 113 g |
| Connector(s) | RJ45 Male, RJ45 Male |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Also Consider
-
Product Code: STCC6PATCH50OROut of Stock
-
Product Code: STCC6ASPAT9BLOut of Stock
-
Product Code: STCC6ASPAT6GROut of Stock
-
Product Code: STCC6ASPAT4BKOut of Stock
-
Product Code: STCC6ASPAT14BLOut of Stock
-
Product Code: STCC6ASPAT14AQOut of Stock
-
Product Code: BBNC6APC80SBK20Out of Stock
-
Product Code: CGO00912Out of Stock
-
Product Code: CGO00898Out of Stock
-
Product Code: CGO00891Out of Stock
-
Product Code: CGO00874Out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: STCN6PATCH10BLOut of Stock
-
Product Code: STCM45PATCH10GNOut of Stock
-
Product Code: STCC6PATCH10BLOut of Stock
-
Product Code: BBNC6PC70BK10Out of Stock
-
Product Code: BBNC5EPC70SWH10Out of Stock
-
Product Code: BBNC5EPC70BL10Out of Stock
-
Product Code: BBNCAT6PC010YLOut of Stock
-
Product Code: CGO15281Out of Stock
-
Product Code: CGO15268Out of Stock
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
