- Molded RJ45 connectors
- Carefully constructed and tested, to keep Near End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits
- Colored hoods for departmental color coding
- Constructed with top quality components
- High quality 24 AWG copper wire
<
>
StarTech.com 10 ft Green Molded Cat5e UTP Patch Cable
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Shielding | No |
| Product Color | Green |
| Contact Plating | Gold |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Category 5e |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 3 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Green |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Frequency | 350 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 157 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 13 mm |
| Connector(s) | RJ45 Male, RJ45 Male |
| Master (outer) case width | 405 mm |
| Master (outer) case length | 407 mm |
| Master (outer) case height | 262 mm |
| Products per master (outer) case | 130 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: STCN6PATCH10PLOut of Stock
-
Product Code: STCN6PATCH10GNOut of Stock
-
Product Code: STCM45PATCH10WHOut of Stock
-
Product Code: STCC6PATCH10WHOut of Stock
-
Product Code: BBNC6PC70YL10Out of Stock
-
Product Code: BBNC6APC80SBK10Out of Stock
-
Product Code: BBNC5EPC70WH10Out of Stock
-
Product Code: BBNC5EPC70GN10Out of Stock
-
Product Code: BBNCAT5EPC010GYOut of Stock
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
