<
>
Lorell Wellness by Design Big & Tall Chair with Flexible Air Technology - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Out of Stock
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Wellness by Design Big & Tall Chair with Flexible Air Technology |
| Width | 31.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 28.5" |
| Country of Origin | China |
| Height | 48.3" |
| Features | Durable ~ Tilt Lock ~ Comfortable ~ Cushioned Back ~ Tilt Tension ~ Flexible ~ Headrest ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Heavy Duty |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
