59% Off
‹ Prev
Next ›
Lorell Chadwick Series Managerial Mid-Back Chair - Black Seat Color - Leather Seat Material - Black Frame Color - 5-star Base - Black - 1 Each
Out of Stock
Non-Returnable
$265.14
LIST: $643.00
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Chadwick Series Managerial Mid-Back Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 28" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Height | 42.5" |
| Features | Tilt Tension |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Managerial mid-back chair offers a fully upholstered design with black, split leather for a rich classic look. Black frame has stylish open loop arms and five-star nylon base with casters for mobility. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt and tilt tension. Seat cushion is 21-1/2" wide x 19-1/2" deep. Back measures 21" wide x 25-1/2" high. Mid-back chair meets the CA117 fire-retardant standard.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews