32% Off
‹ Prev
Next ›
INDEX CARDS,3X5,WHITE,LINED
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Great for flash cards, recipes, speech notes and more.
- Ruled on one side for more precise notes; unruled on the other.
- Multipurpose for a million uses.
- Sturdy, 100 lb tag stock.
- StockCode: ROA74824CS
$143.17
LIST: $209.32
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Narrow Ruled |
| Number of Sheets | 100 |
| Product Name | EnviroNotes Index Cards |
| Width | 5" |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
| Height | 0.75" |
| Length | 3" |
| Features | Poly Wrapped ~ Unpunched ~ Header Line |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 43 lb |
| Country of Origin | India |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Note Card |
Description
Find a million uses for these handy index cards. Produced with smooth 100# white index recycled paper, the cards are lined on one side with horizontal blue lines and a top red header line.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews