11% Off
‹ Prev
Next ›
Westcott KleenEarth 9" Straight Scissors - 3.75" Cutting Length - 9" Overall Length - Straight-left/right - Stainless Steel - Pointed Tip - Black - 1 Each
130 Stock Available
Non-Returnable
- Made from recycled materials.
- Sharp lightweight stainless steel blades.
- Perfect for medium duty use, cutting through layers of paper, foam and poster board.
$29.62
LIST: $33.29
Product Details
General Information
| Handle Color | Black |
| Handle Orientation | Straight-left/right |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Length | 9" |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
| Cutting Length | 3.75" |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Product Color | Black |
| Product Name | KleenEarth 9" Straight Scissors |
| Product Material | Stainless Steel |
| Product Line | KleenEarth |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Tip | Pointed |
Product Information
| Brand | Westcott |
| Type | Scissors |
Description
Feature stainless steel blades. These lightweight scissors are capable of cleanly cutting through a wide range of materials. Made for both right or left hand use. Westcott uses recycled material in the designs of KleenEarth products and packaging. The same quality standards are used in all their products whether using new or recycled materials, so you can be sure this KleenEarth product will live up to your expectations.
Also Consider
-
Product Code: SPR39049Out of Stock
-
Product Code: SPR39047251 Stock Available
-
Product Code: SPR39046558 Stock Available
-
Product Code: SPR390459266 Stock Available
-
Product Code: SPR39044306 Stock Available
-
Product Code: MIIMDS08950189 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE600435 Stock Available
-
Product Code: FSK1535201002130 Stock Available
-
Product Code: FSK105580100192 Stock Available
-
Product Code: ACM147567 Stock Available
-
Product Code: ACM147559 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews