Weatherproof Mailing Labels W/trueblock, Laser, White, 1 1/3 X 4, 700/pack
- Durable, waterproof, UV-resistant polyester labels provide strong protection from harsh environments and conditions -- resisting moisture, scuffing, tearing and smudging.
- Ultrahold Adhesive sticks to more tough surfaces ensuring your label doesn't fall off your package.
- Labels with TrueBlock Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Extra-strong adhesive adheres to metal, plastic, glass and more.
- Easy to customize with free templates and designs from Avery Design & Print.
- 8.5" x 11" sheets for laser printers.
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 1 21/64" |
| Label Length | 4" |
| Finishing | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 700 |
| Number of Labels per Sheet | 14 |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Material | Film |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser |
| Product Line | TrueBlock |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Product Name | 1-1/3" x 4" Labels, Ultrahold, 700 Labels (5522) |
| Features | Permanent Adhesive ~ Durable ~ Stick & Stay ~ Customizable ~ Scuff Resistant ~ Tear Resistant ~ Smudge Resistant ~ Jam Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Address Label |
Description
Don't let a little rain or snow worry you when you need to send a package. Waterproof labels stand up to the toughest environmental conditions and extreme temperatures, while resisting scuffs, tears and smudges, so they remain easy to read. Ultrahold Adhesive sticks to more tough surfaces: metal, plastic, glass and more, ensuring your label doesn't fall off your package. They also resist. TrueBlock Technology completely covers everything underneath your label, so you can reuse boxes, mailing tubes and more. With free printable templates and designs from Avery Design & Print, you can create custom labels with sharp text and graphics in minutes. Waterproof and UV-resistant. 8.5" x 11" sheets for laser printers.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN2612312 Stock Available
-
Product Code: BSN2610825 Stock Available
-
Product Code: AVE5260145 Stock Available
-
Product Code: AVE1569518 Stock Available
-
Product Code: AVE1566037 Stock Available
-
Product Code: BSN261226 Stock Available
-
Product Code: BSN2610732 Stock Available
-
Product Code: AVE519556 Stock Available
-
Product Code: AVE156675 Stock Available