‹ Prev
Next ›
Venus 2 125 Laminator, 12" Wide X 10mil Max Thickness
Out of Stock
- Unique AutoSense system detects pouch thickness and self-adjusts to the optimal laminating setting.
- Warms up in 30-60 seconds with InstaHeat technology.
- Rapid laminating speed of up to 53" per minute.
- Laminates hot pouches up to 10 mil thick as well as cold pouches.
- Feed IQ drives alerts user when they can insert their next pouch.
- Advanced Pouch Tracking System auto-reverses document mis-feeds.
- Auto shut-off prevents overheating when not in use.
- Robust six-roller system for superior lamination quality.
- Includes laminating starter kit.
$771.99
Product Details
General Information
| Width | 21.3" |
| Product Name | Venus2 125 Laminator & Pouch Starter Kit |
| Product Line | Venus |
| Package Contents |
|
| Maximum Lamination Thickness | 10 mil |
| Maximum Lamination Width | 12.50" |
| Processing Method | Hot |
| Packaged Quantity | 1 |
| Height | 5.1" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Country of Origin | China |
| Depth | 8.2" |
| Additional Warranty Information |
2 years |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminator |
Description
Lamination perfection in no time with rapid 30-60 second warm-up and robust six-roller system. Unique AutoSense system detects pouch thickness and self-adjusts to the optimal laminating setting. Rapid laminating speed of up to 53" per minute. Laminates hot pouches up to 10 mil thick as well as cold pouches. Feed IQ drives maximum productivity by alerting user when they can insert their next pouch. Advanced Pouch Tracking System auto-reverses document mis-feeds. Auto shut-off prevents overheating when not in use. Includes ImageLastâ„¢ starter kit with ten 3-mil letter-sized pouches.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: FEL5320603275 Stock Available
-
Product Code: FEL5245427 Stock Available
-
Product Code: FEL52453013 Stock Available
-
Product Code: FEL520400716 Stock Available
-
Product Code: FEL520400225 Stock Available
-
Product Code: FEL520404 Stock Available
-
Product Code: FEL520050913 Stock Available
-
Product Code: FEL5734101Out of Stock
-
Product Code: FEL57214012 Stock Available
Reviews
No Reviews