15% Off
‹ Prev
Next ›
Tn225c High-Yield Toner, Cyan
17 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-3140CW - HL-3180CDW - HL-3170CDW
- MFC: MFC-9130CW - MFC-9330CDW - MFC-9340CDW
- Brother
- Brother Genuine TN225C High Yield Cyan Toner Cartridge.
- Professional color laser print quality you can consistently rely on for 2,200 pages.
- Intelligently engineered to work in seamless unison with your Brother printer.
- Brother Genuine toner produces rich, vibrant prints that withstand the test of time.
- Brother offers an environmentally responsible way for customers to dispose of Brother Genuine cartridges.
$107.29
LIST: $126.47
Product Details
General Information
| Product Condition | Original |
| Print Color | Cyan |
| Print Technology | Laser |
| Typical Print Yield | 2200 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Compatibility | HL-3140CW, HL-3170CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 2200 pages |
| Approximate page yield (colour/CMY, ISO/IEC 19798) | 2200 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Width | 398 mm |
| Depth | 172 mm |
| Height | 433 mm |
| Weight | 1.68 kg |
| Package weight | 2.8 kg |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
High Yield Cyan Toner Cartridge - Approx. 2,200 pages* *Approximate toner cartridge yield in accordance with ISO/IEC 19798 (Letter/A4). For Use With: HL-3140CW, HL-3170CDW
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews