- SIT STAND DESK CONVERTER: Equipped w/ a lever-controlled pneumatic spring and smooth adjustable height that can be locked at any position between 6.3" and 22" (160mm & 560mm) from the desk's surface
- NO ASSEMBLY: Convert desktop/tabletop into a sit-stand workstation w/large 35.4"x20.9" surface that has space for two 24" monitors on standard stands; Requires 35.4"x26" surface, holds 28lb (12.7kg)
- STURDY KEYBOARD TRAY: The surface area of 26.8" x 10.4" and weight capacity of 5lb, can fit a full size keyboard and mouse; w/ the included tools it can be adjusted to the user's ideal position
- GROMMET MONITOR MOUNTING: Ergonomic stand up desk converter w/incl grommet mounting hardware is compatible w/monitor arms like ARMDUAL/ARMPIVOT/ARMSLIM to support multiple displays (28lb total weight)
- CABLE MANAGEMENT: Standing desk converter w/ multiple integrated cable management loops to ensure cables are organized; Grommet hole cap with an entry point incl. for additional cable management
<
>
StarTech.com Sit-Stand Desk Converter - Large 35" Work Surface - Up to 30" Screen Support - 33.20 lb Load Capacity - 6.30" Height x 35.40" Width - Desktop, Tabletop - Black - Flexible
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Adjustable | Yes |
| Dimensions | 900x666x160mm |
| Weight | 18.1kg |
| Form | Workstation Stand |
| Maximum Load | 12.7kg (Work Surface) / 2.3kg (Keyboard Tray) |
| Manufacturer | StarTech |
| Monitor/Notebook Size | Up to 30in or 2 x 24in |
| Warranty | 2 Year Warranty |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Laptop / Monitor Risers |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
