- Delivers the stability and speed that you need for reliable network performance with Fast Ethernet networks
- Connects workstation to wall outlet and patches from hub to distribution panel
- Made to the highest industry standards to ensure high-quality installs and durability
- Snagless to protect RJ45 connector clips from damage
- Molded PVC strain relief prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, reducing the risk of cable damage and decreasing network performance
<
>
StarTech.com Cat.5e UTP Patch Cable - 1 ft Category 5e Network Cable - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gray - 1 Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Product Color | Gray |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 1 ft |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable length | 0.3 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Grey |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Frequency | 350 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight | 14 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 23 g |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: STCRJ45PATCH1Out of Stock
-
Product Code: STCM45PATCH1WHOut of Stock
-
Product Code: BBNC6PC70BK01Out of Stock
-
Product Code: BBNC5EPC70WH01Out of Stock
-
Product Code: BBNCAT6PC001GYOut of Stock
-
Product Code: BBNCAT5EPC001RDOut of Stock
-
Product Code: CGO00859Out of Stock
-
Product Code: BLKA3L79101BLUSOut of Stock
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
