- Patented baffles result in less splashing while mopping and maneuvering, helping to create a safer environment for patrons and staff.
- Integrated wringer guides, ensure a secure connection to mop bucket providing stability while wringing and maneuvering to help prevent spills.
- Keeping the dirty water separate from clean water, the dirty water bucket helps to reduce the potential for cross-contamination.
<
>
Rubbermaid Commercial WaveBrake 18 QT Dirty Water Bucket - 4.50 gal - 14" x 9.8" - Plastic - Red - 1 Each
43 Stock Available
Product Details
General Information
| Bucket Capacity | 4.50 gal |
| Product Material | Plastic |
| Product Color | Red |
| Width | 9.8" |
| Weight (Approximate) | 14.95 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | WaveBrake 18 QT Dirty Water Bucket |
| Product Line | WaveBrake |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Length | 15.2" |
| Height | 14" |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | RubbmdComm |
| Type | Waste Water Buckets |
Description
With features that surpass traditional mop buckets, the new generation of WaveBrake® helps to clean floors with less effort to get the job done safer, without sacrificing quality and durability. Keeping the dirty water separate from clean water, the dirty water bucket helps to reduce the potential for cross-contamination.
Also Consider
-
Product Code: VLD508243Out of Stock
-
Product Code: UNGQB220CTOut of Stock
-
Product Code: UNGQB2201 Stock Available
-
Product Code: UNGCOMBR1 Stock Available
-
Product Code: MBTEB07908Out of Stock
-
Product Code: ETO85000CT2 Stock Available
-
Product Code: RCP759088YEL7 Stock Available
-
Ettore 6-gallon Super Bucket - 6 gal - Handle, Secure Grip - 10.5" x 21.8" x 11.8" - Yellow - 1 EachProduct Code: ETO8500019 Stock Available
-
Product Code: RCP9T8200YWCTOut of Stock
-
Product Code: RCP9T8200YW2 Stock Available
-
Product Code: RCP738000YL30 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
