14% Off
‹ Prev
Next ›
Quasar Electric Comb Binding System, 16 7/8 X 15 3/8 X 5 1/8, Metallic Gray
5 Stock Available
- Ideal for the binding needs of medium to large offices.
- Allows user to punch and bind continuously for maximum productivity.
- Loads vertically for accurate punch alignment.
- Enhanced accuracy edge guide for pinpoint punch alignment.
- Includes comb storage tray, document measurement tool and binding starter pack.
$818.94
LIST: $953.73
Product Details
General Information
| Binding Type | CombBind |
| Product Line | Quasar |
| Product Color | Metallic Silver ~ Black |
| Maximum Binding Sheet Capacity | 500 |
| Maximum Punching Sheet Capacity | 25 |
| Width | 16.9" |
| Weight (Approximate) | 21.16 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | E 500 |
| Product Name | Quasar E 500 Electric Comb Binding Machine & Starter Kit |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Depth | 15.4" |
| Height | 5.1" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Features | Vertical Paper Opening ~ Adjustable Paper Guide ~ Comb Storage Tray |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Binding Machines |
Description
Fellowes Quasar Compact Binding System, high-performance binding machine allows user to punch and bind continuously for maximum productivity. Binds up to 500 sheets with a 2" comb. Vertical document loading ensures accurate punch alignment. Features built-in comb storage tray with document measurement device for added convenience and quick set-up. Enhanced accuracy edge guide for pinpoint punch alignment. Includes binding starter pack. Look for Fellowes coordinating binding accessories.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: FEL52326233 Stock Available
-
Product Code: FEL5232595 Stock Available
-
Product Code: FEL5213812 Stock Available
-
Product Code: FEL5211511 Stock Available
-
Product Code: FEL529370120 Stock Available
-
Product Code: FEL529340113 Stock Available
-
Product Code: FEL52272012 Stock Available
-
Product Code: FEL522490150 Stock Available
-
Product Code: FEL52247016 Stock Available
-
Product Code: FEL52183014 Stock Available
-
Product Code: FEL52167013 Stock Available
-
Product Code: FEL5214616 Stock Available
-
Product Code: FEL5209813 Stock Available
-
Product Code: FEL5208921 Stock Available
Reviews
No Reviews