‹ Prev
Next ›
Pulsar Manual Comb Binding System, 300 Sheets, 18 1/8 X 15 3/8 X 5 1/8, White
7 Stock Available
- Medium-duty binding machine for general office use.
- Binds up to 300 sheets with a 1 1/2" comb.
- Allows user to punch and bind continuously for maximum productivity.
- Loads vertically for accurate punch alignment.
- Enhanced accuracy edge guide for pinpoint punch alignment.
- Includes comb storage tray, document measurement tool, and binding starter pack.
$428.73
Product Details
General Information
| Binding Type | CombBind |
| Maximum Binding Sheet Capacity | 300 |
| Maximum Punching Sheet Capacity | 20 |
| Product Line | Pulsar |
| Product Color | White ~ Black |
| Width | 18.1" |
| Weight (Approximate) | 15.40 lb |
| Product Material | Plastic ~ Metal |
| Product Model | 300 |
| Product Name | Pulsar+ 300 Comb Binding Machine w/Starter Kit |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Depth | 15.4" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Height | 5.1" |
| Features | Vertical Paper Opening ~ Adjustable Paper Guide ~ Comb Storage Tray ~ Sliding Punch Handle ~ Lightweight |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Binding Machines |
Description
Designed for moderate use in small to mid-sized offices. Allows user to punch and bind continuously for maximum productivity. Binds up to 300 sheets with a 1 1/2" comb. Vertical document loading ensures accurate punch alignment. Features built-in comb storage tray with document measurement device for added convenience and quick set-up. Enhanced accuracy edge guide for pinpoint punch alignment. Includes binding starter pack.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: FEL52326233 Stock Available
-
Product Code: FEL5232595 Stock Available
-
Product Code: FEL5213812 Stock Available
-
Product Code: FEL5211511 Stock Available
-
Product Code: FEL529370120 Stock Available
-
Product Code: FEL529340113 Stock Available
-
Product Code: FEL52272012 Stock Available
-
Product Code: FEL522490150 Stock Available
-
Product Code: FEL52247016 Stock Available
-
Product Code: FEL52167013 Stock Available
-
Product Code: FEL5214616 Stock Available
-
Product Code: FEL5209813 Stock Available
-
Product Code: FEL5208921 Stock Available
-
Product Code: FEL50065011 Stock Available
Reviews
No Reviews