P-touch Industrial TZe Tape Cartridge - x 15/32" Width - Black, Yellow - Polyethylene - Laminated - 1 Each
- Durable laminated label tape
- Use on smooth and textured surfaces
- Excellent resistance to water, abrasion, chemicals, fading and temperature extremes
- 6mm wide
Product Details
General Information
| Label Width | 15/32" |
| Product Color | Black ~ Yellow |
| Product Material | Polyethylene |
| Tape type | TZ |
| Country of origin | Philippines |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 19 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 38 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package type | Blister |
| Package weight | 57 g |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 257.8 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.2 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Brother P-touch Pro Tapes are built with tough and durable professional grade materials and adhesives. Developed to meet the needs of tradespeople and other professionals looking for reliable long-term identification that withstands the test of time. The TZe-S631 is perfect for smooth, rough, textured and powder coated surfaces. With 3 times more strength on textured surfaces, than Brother standard tape on average. These self-adhesive laminated labels can withstand extremes of temperatures and are resistant to chemicals, abrasion, sunlight and water. Meaning when you label something on-site, it stays labelled. Pro Tape TZe tape cassettes are quick and easy to install and come in various label widths, colours and materials. So, no matter what the job, Pro Tapes can provide you with crisp, sharp and easily readable labels to get the job done.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BRTTZE3251 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEB31G47 Stock Available
-
Product Code: DYM184338 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEN201G38 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEMQ835G2 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEML35G86 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEM31G65 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE421G66 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE335G85 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE2312PKG535 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE111G57 Stock Available