38% Off
‹ Prev
Next ›
Powershred Performance Oil, 12 Oz. Bottle W/extension Nozzle
1052 Stock Available
- Lubricant keeps your shredder running at peak performance by conditioning the cutters and extending the life of your shredder.
- For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month.
- Extended nozzle ensures complete coverage.
- For cross-cut and micro-cut shredders.
- 12 oz bottle.
$12.33
LIST: $19.95
Product Details
General Information
| Product Name | Powershred® Shredder Oil - 12 Oz. Bottle |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
| Width | 3.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Compatibility | Fellowes cross-cut and micro-cut shredders. |
| Depth | 1.5" |
| Height | 8" |
| Fluid Quantity | 12 fl oz |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Accessories |
Description
The Fellowes Powershred Performance Oil maximizes performance by conditioning the cutters and extends the life of the shredder. For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month. The 12 oz round squeeze bottle with extended nozzle ensures complete coverage. For Cross-Cut and Micro-Cut shredders. Shredder lubricant keeps your shredder running at peak performance by conditioning the cutters and extending the life of your shredder. For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: FEL46800019 Stock Available
-
Product Code: FEL46535012 Stock Available
-
Product Code: FEL46200012 Stock Available
-
Product Code: FEL46160011 Stock Available
-
Product Code: FEL4609001Out of Stock
-
Product Code: FEL460600111 Stock Available
-
Product Code: FEL43500015 Stock Available
-
Product Code: FEL384856 Stock Available
-
Product Code: FEL38480Out of Stock
-
Product Code: FEL384252 Stock Available
-
Product Code: FEL38310011 Stock Available
-
Product Code: FEL38250014 Stock Available
-
Product Code: FEL33220012 Stock Available
-
Product Code: FEL331250113 Stock Available
-
Product Code: FEL32299013 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
No Reviews