36% Off
‹ Prev
Next ›
Optima 50 Electric Stapler, 50-Sheet Capacity, Silver
64 Stock Available
- Automatic, high-capacity stapler engineered for quality and performance.
- Up to three times faster than the average electric stapler.
- Low-staple indicator and QuickLoadâ„¢ technology.
- Suction cup feet to keep the stapler securely in place.
- Jam-free performance guaranteed.
- Includes a value pack of 5,000 Optima High-Capacity Staples.
$170.12
LIST: $267.46
Product Details
General Information
| Product Material | Plastic |
| Product Color | Silver ~ Black |
| Sheet Capacity | 45 of 20lb Paper |
| Staple Size | 3/8" |
| Staple Capacity | 210 |
| Stapler Type | Full Strip |
| Throat Depth | 1.13" |
| Product Model | 45 |
| Product Name | Optima 45 Electric Stapler Value Pack |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents |
|
| Limited Warranty | 7 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stapler & Staples |
Description
The Optima 50 Electric Stapler is an automatic, high-capacity stapler engineered for quality and performance. Solenoid technology, which is three-times faster than most alternatives, helps you increase your productivity. A low-staple indicator alerts you when you're running low, and QuickLoad™ technology ensures easy reloading. Simply eject an empty staple magazine with the press of a button. Jam-free performance guaranteed—use with Swingline S.F. 4 Premium Staples or Optima High-Capacity Staples for best results. A value pack of 5,000 Optima High-Capacity Staples is included.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SWI8787547 Stock Available
-
Product Code: SWI87845557 Stock Available
-
Product Code: SWI690083 Stock Available
-
Product Code: SWI4820814 Stock Available
-
Product Code: SWI4820727 Stock Available
-
Product Code: SWI4213230 Stock Available
-
Product Code: SWI3900219 Stock Available
-
Product Code: SWI0670119 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SWI87845557 Stock Available
-
Product Code: SWI690083 Stock Available
-
Product Code: SWI4820039 Stock Available
-
Product Code: SWI7770122 Stock Available
-
Product Code: SWI4820814 Stock Available
-
Product Code: SWI4820727 Stock Available
-
Product Code: BOSB8EVALUE10 Stock Available
Reviews
No Reviews