<
>
Lorell Healthcare Reception Big & Tall Antimicrobial Guest Chair - Vinyl Seat Material - Vinyl Back Material - Powder Coated Silver Frame Color - Steel Frame Material - Four-legged Base - Black, Silver - Armrest - 1 Each
Out of Stock
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Color Family | Multicolor |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Silver ~ Black |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Healthcare Reception Big & Tall Antimicrobial Guest Chair |
| Width | 30.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19.1" |
| Height | 34.3" |
| Features | Antimicrobial ~ Cushioned Back ~ Padded Armrest ~ Adjustable Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
