21% Off
‹ Prev
Next ›
Light Touch Reduced Effort Full Strip Stapler, 20-Sheet Capacity, Black
93 Stock Available
- Requires less effort to staple.
- Durable plastic housing protects metal stapling mechanism.
- Staples quietly; full-size, ideal for desktop use.
- Low staple indicator on side of magazine makes it easy to identify when staples have run out.
- Soft grip on the top of the stapler ensures your hand doesn't slip off and stays comfortable during stapling.
$40.10
LIST: $50.77
Product Details
General Information
| Product Material | Plastic ~ Metal |
| Product Color | Gray ~ Orange |
| Sheet Capacity | 25 of 20lb Paper |
| Stapler Type | Full Strip |
| Staple Size | 1/4" |
| Staple Capacity | 210 |
| Throat Depth | 2.25" |
| Product Name | Optima 25 Reduced Effort Stapler |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stapler & Staples |
Description
This reduced effort stapler requires only half the force of traditional staplers to deliver consistent, accurate stapling with every job. Its soft grip design is comfortable for handheld use and the quiet stapling make the Optima 25 a perfect choice for your home, office, classroom or business. Whether you're stapling two sheets or 25, this desktop stapler is easier on your hand.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SWI74741160 Stock Available
-
Product Code: SWI7473692 Stock Available
-
Product Code: SWI74701440 Stock Available
-
Product Code: SWI87816Out of Stock
-
Product Code: SWI8781525 Stock Available
-
Product Code: SWI78911168 Stock Available
-
Product Code: SWI7472940 Stock Available
-
Product Code: SWI7472427 Stock Available
-
Product Code: SKU-299225130 Stock Available
-
Product Code: SWI7472032 Stock Available
-
Product Code: SWI7471884 Stock Available
-
Product Code: SWI7470837 Stock Available
-
Product Code: SWI6641228 Stock Available
-
Product Code: SWI0990133 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews