- Protects data on notebook and LCD monitors.
- Micro-Louver technology provides frontal viewing and blacks out side view.
- Eliminates glare and increases contrast.
- Easy to install and remove.
- Includes cleaning cloth and mounting tabs.
<
>
Kantek Secure-View Widescreen Blackout Privacy Filter Black - For 24" Widescreen LCD Monitor, Notebook - 16:10 - Damage Resistant - PET (Film) - Anti-glare - 1 Each
7 Stock Available
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Widescreen | Yes |
| Display Size Supported | 24" |
| Display Type Supported | LCD |
| Device Supported | Monitor ~ Notebook |
| Anti-glare | Yes |
| Dimensions | 517.4x323.6mm |
| Privacy Filter | Yes |
| Screen Size | 24in |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Monitor Arm |
Description
This premium display filter protects your onscreen data on notebook and LCD monitors. Micro-Louver technology creates a narrow frontal viewing angle that blacks out side views from prying eyes. Also eliminates glare and increases contrast to reduce eye strain. The innovative overlay design is easy to install and remove. Includes cleaning cloth and mounting tabs.
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: KTKSVL24W920 Stock Available
-
Product Code: MMMPF240W9EM107 Stock Available
-
Product Code: KTKLCD24WSVOut of Stock
-
Product Code: BSN2929116 Stock Available
-
Product Code: BSN2066824 Stock Available
-
Product Code: BSN2051741 Stock Available
-
Product Code: MMMPF240W1EM3 Stock Available
Reviews
No Reviews
