‹ Prev
Next ›
Extremedge Adjustable Tension Titanium Bonded Scissors, 9" Bent, Gray
3 Stock Available
Non-Returnable
- High-performance titanium scissors provide 3x the strength of stainless steel.
- Easily cuts multiple layers of even the toughest material.
- Improved ergonomic soft handle for comfort.
- Lightweight yet durable.
- Bent handle cuts easily and comfortably on a flat surface.
- Corrosion resistant for longer blade life.
- Ideal for heavy usage cutting of plastic packages, thick fabric and boxes.
$35.75
Product Details
General Information
| Tip | Round |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | ExtremEdge Adjustable Tension Titanium Bonded Scissors, 9" Bent, Gray |
| Product Material | Titanium ~ Nylon |
| Product Line | ExtremEdge |
| Product Color | Gray/Yellow |
| Blade Material | Titanium |
| Cutting Length | 4.50" |
| Length | 9" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Handle Orientation | Bent-left/right |
| Handle Material | Nylon |
| Handle Color | Gray/Yellow |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
Product Information
| Brand | Acme United |
| Type | Scissors |
Description
The high performance patented titanium bonded blades provides three times the strength of classic stainless steel blades and they stay sharp and effective even after long use. The redesigned ergonomic handle provides maximum comfort during use. This will be the last scissor you will ever need.
Also Consider
-
Product Code: ACM14726180 Stock Available
-
Product Code: ACM1314134 Stock Available
-
Product Code: ACM13140167 Stock Available
-
Product Code: ACM13131Out of Stock
-
Product Code: MIIMDS08950189 Stock Available
-
Product Code: FSK153520100517 Stock Available
-
Product Code: FSK15352010045 Stock Available
-
Product Code: FSK105580100428 Stock Available
-
Product Code: ACM1597212 Stock Available
-
Product Code: ACM14872103 Stock Available
-
Product Code: ACM14871233 Stock Available
-
Product Code: ACM14727194 Stock Available
-
Product Code: ACM14607139 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews