29% Off
‹ Prev
Next ›
ENGINEER PAD,GREEN,100 SHT
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- 5 x 5 graph-ruled for drawings and layouts.
- Excellent for engineering labs and classes.
- 3-hole punched for use with standard ring binders.
- Glued construction, poly-wrapped.
- StockCode: ROA95382CS
$279.94
LIST: $396.05
Product Details
General Information
| Binding Location | Top |
| Binding Type | Glued |
| Number of Sheets | 100 |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | 5x5 Grid Engineering Pad |
| Width | 8.5" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Features | Chipboard Backing ~ Hole-punched ~ Poly Wrapped ~ Smooth |
| Length | 11" |
| Height | 0.33" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Pad |
Description
Excellent pad for usage in engineering classes and labs. Smooth writing paper is plain, except for printed outline box on top of sheet, and has 5 square/inch grid layout printed on back of sheet. Back grid shows through to front as dimensional guide for drawings and layouts. 34 pt chipboard backs add stability. Glued along 8.5" (top) edge and 3-hole punched to fit in standard 3-ring binders. Each pad is poly-wrapped.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: TOP35101121 Stock Available
-
Product Code: TOP35041247 Stock Available
-
Product Code: TOP33081146 Stock Available
-
Product Code: TOP33051111 Stock Available
-
Product Code: TOP33041163 Stock Available
-
Product Code: TOP22030C66 Stock Available
-
Product Code: TOP2200583 Stock Available
-
Product Code: TOP22000147 Stock Available
-
Product Code: ROA7471210 Stock Available
-
Product Code: ROA11209Out of Stock
-
Product Code: ROA95589Out of Stock
-
Product Code: ROA95582Out of Stock
-
Product Code: CLE932811ISO133 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews