‹ Prev
Next ›
Ecofriendly Laser/inkjet Mailing Labels, 1 X 2 5/8, White, 750/pack
27 Stock Available
- A natural choice for getting the job done and doing right by the environment.
- 8.5 x 11 sheets for laser and inkjet printers.
- Easy to customize with free templates from Avery Design & Print.
- EcoFriendly address and shipping labels are made of 100% recycled material, processed Chlorine Free and printed using soy based ink.
$20.53
Product Details
General Information
| Finishing | Matte |
| Label Width | 1" |
| Label Length | 2 5/8" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Number of Sheets | 25 |
| Number of Labels per Sheet | 30 |
| Product Material | Paper |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 750 |
| Product Name | Eco-Friendly Address Labels for Laser and Inkjet Printers, 1" x 2?" |
| Product Line | EcoFriendly |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Country of Origin | Mexico |
| Features | Recyclable ~ PVC-free ~ Permanent Adhesive ~ Customizable ~ Chlorine-free ~ Water Based ~ Peel-off |
| Manufacturer | Avery |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Address Label |
Description
These versatile ecofriendly address or shipping labels work for you, and the environment. With our free templates and designs from Avery Design & Print, you can transform your mailing lists into customized labels in minutes. They're also great to use with personalized gifts, crafts, organization and identification. The label paper and packaging is made of entirely of recycled materials and processed chlorine free. Both are printed using soy- and vegetable-based inks and both are recyclable. Just a little step to leaving a smaller footprint.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE18260Out of Stock
-
Product Code: AVE18160105 Stock Available
-
Product Code: MACML3000B5 Stock Available
-
Product Code: MACML300056 Stock Available
-
Product Code: AVE65209 Stock Available
-
Product Code: AVE3060670 Stock Available
-
Product Code: AVE30600723 Stock Available
-
Product Code: AVE18167Out of Stock
Alternative Products
Reviews
No Reviews