- Compact entry-level guillotine for hobby use
- A3 personal guillotine
- 460mm Cutting Length
- 15 sheets cutting capacity
- Sturdy solid metal table with rounded edges and non-slip rubber feet
- 460mm cutting length
- Practical recessed grips for safe and easy handling
- Sturdy solid metal table with rounded edges and non-slip rubber feet
- Format lines on the table with mm graduation
- Solid-steel blade holder for optimum upper blade guidance
- Manual clamping
<
>
Dahle 534 Professional Guillotine Trimmer
Out of Stock
Product Details
General Information
| Cutting Length | 18" |
| Product Name | 534 Professional Guillotine Trimmer |
| Width | 11.3" |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Manufacturer Website Address | http://www.dahle.com |
| Product Material | Steel ~ Aluminum ~ Plastic ~ Metal |
| Length | 23" |
| Height | 3" |
| Features | Self-sharpening ~ Adjustable Alignment Guide ~ Non-slip Rubber Feet ~ Safety Guard ~ Durable ~ Sturdy ~ Warp Resistant ~ Crack Resistant ~ Protective Guard ~ Ground Blade ~ Burr-free Cut ~ Screened Guide ~ Metal Base |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Application/Usage | Paper ~ Card Stock ~ Trimming ~ Cropping ~ Photography ~ Art ~ Education ~ Home ~ Office ~ Print ~ Photo |
| Country of Origin | Czech Republic |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Guillotines & Trimmers |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
