- StockCode: FLRNCCMFLAG0004
<
>
CHAIR MAT,APET,45X53,RECT,CARP
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Color Family | Clear |
| Mat Length | 53" |
| Mat Width | 45" |
| Product Material | Amorphous Polyethylene Terephthalate (APET) |
| Product Color | Clear |
| Shape | Rectangular |
| Recycled Content | 25% |
| Product Name | APET Rectangular for Low/Standard Pile Carpets - 45" x 53" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Chair |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Manufacturer | Floortex |
| Features | Impact Resistant ~ Wear Resistant ~ Scuff Resistant ~ Crack Resistant ~ Shatter Resistant ~ Phthalate-free ~ Gripper ~ Straight Edge ~ Ergonomic ~ Eco-friendly ~ BPA Free ~ Break Resistant |
Product Information
| Brand | Cleartex |
| Type | Chair Mats |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
