22% Off
‹ Prev
Next ›
Canon MP41DHIII 14 Digt Glo Display/2 Colour Print
Out of Stock
Non-Returnable
- Powered by any standard AC outlet, eliminating the need for expensive batteries.
- Two-color printing with speeds of up to 4.3 lines per second.
- Illuminated LCD display for convenient viewing.
- Memory storage.
- StockCode: CNMMP41DHIII
$210.93
LIST: $269.44
Product Details
General Information
| Display Screen Type | LCD |
| Power Source | AC Supply |
| Number of Display Digits | 14 |
| Product Color | Gray |
| Product Name | MP41DHIII Heavy-duty Printing Calculator |
| Width | 9" |
| Operations/Functionality |
|
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 3.3" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Depth | 14" |
| Country of Origin | China |
| Additional Warranty Information |
Limited 1 year warranty |
| Assembly Required | No |
| Buttons & Keys | Double/Triple Zero |
| Calculator Features | Heavy Duty ~ Auto Power Off ~ Sign Change ~ Item Count |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Printing Calculator |
Description
Heavy-duty printing calculator features a 14-digit, two-color illuminated display. Print 4.3 lines per second with the high-speed, two-color ink ribbon. Positive numbers are printed in black, and negative numbers are printed in red. Functions include Change, currency conversion, tax calculation tip, cost/sell/margin, double/triple zero keys, up/off/down rounding, item count, memory and grand total. Decimals are at 0, 2, 3, 4, 6, add mode and F (floating). Calculator runs on AC power.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: VCT12253A9 Stock Available
-
Product Code: SHRVX2652H25 Stock Available
-
Product Code: SHREL1801V28 Stock Available
-
Product Code: SHREL1197PIII52 Stock Available
-
Product Code: CNMP170DH34 Stock Available
-
Product Code: CNMMP25DV334 Stock Available
-
Product Code: CNMCP1213DIII12 Stock Available
-
Product Code: CNMCP1200DII5 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews